Prázdný košík

Potřebujete ušetřit čas při expedici? Tyhle produkty vám v tom pomůžou

Autorem je Tom dne 18. 4. 2019

Známý příměr: "Čas jsou peníze" zná každý. V logistice platí dvojnásob. Každá ušetřená minuta se s rostoucím množstvím balíků sčítá. A čas ušetřený díky optimalizaci balení lze využít na zvýšení kvality balicího procesu, úsporu nákladů nebo zvýšení kapacit expedice.

Skladník zavírá kartonovou krabici odvíječem lepicí pásky
 

Proč je balení zboží a obalová logistika tak důležitá?

Zklamaný zákazník je často také zákazník, který se už nikdy nevrátí. A s ním přijdou vniveč i náklady investované do marketingu, veškerý čas zaměstnanců věnovaný kvalitní zákaznické podpoře a další úsilí.

Balení a logistika jsou sice tím posledním krokem vedoucím k dokončení úspěšného nákupu, zato mohou zásadně ovlivnit úspěch celé transakce a spokojenost zákazníka.

"Balení a logistika jsou sice tím posledním krokem vedoucím k dokončení úspěšného nákupu, zato mohou zásadně ovlivnit úspěch celé transakce a spokojenost."

Jak tedy ušetřit čas, správně a efektivně zabalit zboží a ještě si nepokazit reputaci u zákazníků?

Ze začátku se bude nutné vždy individuálně zamyslet nad každým druhem zboží a obalovým materiálem, který máte na skladě:

 • Je nutné balit malé zboží do krabice? Nestačí obálka?
 • Potřebuji využívat extra lepicí pásku? Nevyplatí se pořídit si krabice a obálky se samolepícím proužkem?
 • Lze eliminovat některé nástroje na balení jako odlamovací nože, řezačky, zavírače kartonů a další?
 • Je možné některé zboží zabalit bez výplně?

Zahoďte krabice, pořiďte bublinkové obálky a poštovní tašky

Muž vkládá knihu do bublinkové obálky
Bublinková obálka se hodí pro menší zboží.

Ne vždy je nutné k balení zásilek používat krabice. U menšího zboží se může vyplatit sázka na bublinkové obálky či poštovní tašky. S oběma jmenovanými obaly je totiž výrazně jednodušší a rychlejší balení dokončit.

Takže na rozdíl od krabice nebudete muset: skládat dno, lepit ho, prázdný prostor vyplňovat, uzavírat víko a oblepovat krabici lepicí páskou. Bude vám jednoduše stačit strhnout lepicí pásek a přilepit ho na obálku.

Použití obálek a poštovních tašek namísto krabic vám:

 • ušetří čas při balení zboží (oproti balení do klopových krabic)
 • ušetří výdaje za lepicí pásku nutnou k zalepení krabice
 • eliminuje nutnost výplně
produkt čas na složení  cena (bez DPH)
krabice z vlnité lepenky 220x160x150mm 23,5 s 5,16 Kč
bublinková obálka D/14 16,5 s 1,65 Kč


Záměnou krabice za bublinkovou obálku je možné ušetřit u některých typů zboží i 30 % času. A 75 % nákladů. Záleží samozřejmě na typu a povaze zboží, ale i kdyby byla úspora u vašeho zboží menší, pořád nesmíme zapomínat, že ušetřený čas i peníze rostou s množstvím zabalených objednávek.

Automatické krabice: úspora času především

Postup, jak se skládá dno rychlouzavírací krabice
Takhle se složí dno krabice s automatickým dnem – samo a bez vaší pomoci.

Jedním ze způsobů, jak ušetřit čas při balení a celý proces zefektivnit, je vyhnout se nutnosti používat další nástroje k balení. Jejich používání jen opět spotřebovává čas.

A tomuto přístupu jdou naproti krabice s automatickým dnem. Jejich dno se totiž rozložením krabice složí samo bez nutnosti použití lepicí pásky aniž by byla ohrožena pevnost dna a bezpečí vašeho zboží. To šetří nejen náklady na samotnou lepicí pásku, ale hlavně čas.

Kdy se automatické krabice vyplatí?

 • pokud balíte rozměrově větší zboží, kde už obálky a poštovní krabice nestačí
 • jestliže už expedujete velké množství zásilek větší hodnoty, kde se vyšší cena krabic “rozpustí” do hodnoty objednávky
 • když potřebujete zvýšit kapacitu expedice (balení je zhruba 2x až 3x rychlejší)
produkt čas na složení  Cena (bez DPH)
krabice z vlnité lepenky 200x150x100mm 22,3 s 3,90 Kč
automatická krabice 213x153x109mm 9 s 15,16 Kč


Při výměně obyčejné klopové krabice za automatickou sice neušetříte náklady, ale zato výrazně zkrátíte čas nutný k balení zboží – o 62 %. To se může hodit, pokud expedujete objednávky o vyšší hodnotě, máte vyšší marže a vyšší cena vás "tolik nebolí", ale potřebujete urgentně vyřešit nedostatek skladníků a zkrátit čas na expedici.

Krabice na knihy

Kniha před zabalením do krabice na knihy
I když je obal na knihy o 3 kč dražší než srovnatelná krabice, ušetříte na výplňovém materiálu.

V jiných případech jsou zase vhodné krabice navržené pro určitý typ zboží jako např. zásilkové krabice na knihy. Ty lze velmi snadno složit tak, že obalí knihu velmi těšně, díky čemuž už nebude třeba žádného dalšího výplňového materiálu.

Použití zásilkových krabic na knihy vám:

 • ušetří za výplňový materiál
 • pomůže velmi dobře ochránit citlivý obsah
 • ušetří čas, který je nutný na zabalení zboží

Tyto krabice jsou vhodné, expedujete-li větší množství zboží, které má povahu knih, časopisů, dokumentů atp.

produkt čas na složení  Cena (bez DPH)
krabice z vlnité lepenky 220x160x150mm 23,5 s 5,16 Kč
krabice na knihy B5 16,3 s 7,90 Kč


Zaměníme-li klopovou krabici za krabici na knihy, ušetříme zhruba 32 % času přičemž náklady na samotnou krabici jsou jen o 1 Kč vyšší. Výrazně lze ale ušetřit na výplni, která v případě krabice na knihy není potřeba. Navíc budete-li v krabici posílat knihy, můžete si být jisti, že budou mnohem lépe chráněné.

Výplně. Perforovaná bublinková fólie

Ušetřit čas však můžete i volbou ideálního výplňového materiálu. Ten je totiž často nutné řezat, stříhat, lámat nebo jinak upravovat.

Jednoduchým příkladem je perforovaná bublinková fólie s “předpřipravenými řezy”, díky nimž lze fólii snadno odtrhávat po kouscích bez nutnosti použití řezacího nože. Tím lze ušetřit v průměru 22 % času.

Využití bublinkové fólie se hodí pro zboží křehčí povahy, které je nutné řádně zajistit. A zároveň vám tato výplň pomůže ušetřit čas.

TIP: Zajímá vás, jak ještě více zefektivnit expedici balíků a udržet si zákazníky? Projděte si i naše další články: Mějte náklady na obalové materiály pod kontrolou, 7 způsobů, jak potěšit zákazníka natolik, aby se k vám vrátil nebo Jak poslat balík.

Bublinkové sáčky

Existuje zboží, které je třeba i v samotné krabici zabalit zvlášť, aby se nepoškodilo už při převozu. Typickým příkladem jsou například keramické talíře, sklenice, lahve či křehké bytové doplňky. A právě pro tento typ zboží vznikly sáčky z bublinkové fólie s lepicím páskem.

Bublinkové sáčky se hodí pro produkty s nestandardním tvarem, produkty velmi křehké povahy a podobně.

Křehké zboží do sáčku jednoduše vložíte a zajistíte ho lepicím páskem přímo na sáčku. Žádná lepicí páska, žádné další nástroje. Díky tomu je možné zabalit zboží 2,5 krát rychleji než se standardní bublinkovou fólií, kterou je nutné řezat.


Dnešní široký výběr obalových materiálů sice nabízí řešení pro zabalení jakéhokoliv zboží, ale zároveň nutí podnikatele se zamyslet. Nestačí tedy jen přemýšlet: "Kde koupit bublinkové obálky". Ale myslet komplexně i s ohledem na čas i náklady. Odměnou vám budou právě úspory nákladů i času.

Produkty zmíněné v článku

Ušetříte za poštovné

Zboží si můžete osobně vyzvednout na 708 místech po celé republice. Při objednávce do 12:00 ho k vám dopravíme hned následující den.

Poradíme vám

Na vaše dotazy v pracovní době odpovíme do 2 hodin. S obaly pracujeme 10 let a o zkušenosti se s vámi dělíme na blogu.

Garance spokojenosti

Pokud nebudete se zbožím spokojeni, sami si ho vyzvedneme a vrátíme vám plnou cenu.
Copyright © 2019 SECUPACK, s.r.o
Zákaznická linka: +420 530 504 505, info@top-obaly.cz