Prázdný košík

JAK POSLAT balík

Autorem je Gabriela dne 26. 7. 2018

Nejste si jistí, jak správně poslat balík? Pak vám přinášíme jednoduchý postup krok po kroku! Zároveň vám představíme dvě možnosti, které můžete jako soukromá osoba využít. Čím ale musíte, chtě nechtě začít, je balení! Tomu jsme se v minulosti věnovali i u tématu stěhování, kde můžete načerpat hodnotné rady a nápady.

1. Balení

Hned v úvodu vás upozorníme na možnost odeslat malý balíček (maximální rozměr 50 x 35 x 5 cm) jako doporučené či obyčejné psaní. V tomto případě můžete zvolit protinárazovou obálku s vloženou bublinkovou fólií - značka ideál! Nejvhodnější možností pro poslání většího balíku je kartonová krabice. Ty u nás seženete ve všech možných rozměrech. Volný prostor uvnitř balíku doporučujeme v případě křehkého zboží vyplnit. Nabízí se například populární bublinková fólie, kterou využijete i při odbourávání stresu, či pěnové výplně Instapak. Pokud posíláte balíky po kvantech, můžete využít výplňový materiál Flo-pak, nebo vzduchové polštářky Opus Bio. Ale nebojte, mnohdy si vystačíte pouze s novinami či starými milostnými psaníčky. Naplněná a uzavřená krabice musí být zalepena lepící páskou. V případě, že váš balík přesáhne váhu 15 kg, musí být obvázán provázkem nebo opatřen otvory pro snazší manipulaci.

2. Adresát / Odesílatel

Každý balík musí být opatřen adresou, kam balík zasíláme. Tuto informaci píšeme do pravého dolního rohu. Naopak v levém horním rohu je nutné zaznamenat vaši adresu jakožto odesílatele (někdy se doporučuje ji lehce přeškrtnout křížem). K balíku je potřeba vyplnit podací lístek, který je k dispozici na každé pobočce České pošty – ve zkratce to znamená, že balík posíláme doporučeně. Pokud si chcete ušetřit čas strávený na pobočce, můžete si tiskopis bez problému vytisknout a vyplnit doma. Stejně jako na balíku samotném udáváme adresáta a odesílatele, ke kterým připojíme informaci, nakolik si obsahu našeho balíku ceníme. Pokud balík odesíláme na dobírku,  uvádíme její cenu, kterou napíšeme pod vaše jméno: DOBÍRKA + částka v korunách, kterou připíšeme taktéž slovy (příklad: DOBÍRKA: 123 Kč, stodvacettři). V případě, že jste na poště jako doma, vřele vám doporučujeme zařídit si zákaznickou kartu. Z vypisování podacích lístků se pak stane minulost a vy ušetříte svůj drahocenný čas i peníze.

3. Poslání

Na poště si vybereme způsob, jakým chceme balík adresátovi zaslat. Máme několik možností:

  • balík do ruky – do 50 kg, doprava na vámi zadanou adresu (bohužel většinou to dopadne tak, že si jej adresát vyzvedne stejně na poště, ačkoliv čeká celý den na jeho doručení)

  • balík na poštu – do 30 kg, vyzvednutí na zvolené pobočce pošty, kterých je celkem 3 868 - kompletní seznam poboček naleznete ZDE

  • balík do balíkovny – do 20 kg, vyzvednutí na jednom ze 120 výdejních míst po celé České republice, seznam balíkoven najdete ZDE

  • doporučený balík – určená pro předměty do 2 kg, které kvůli větším rozměrům nelze poslat jako Doporučené psaní, pošta za balíček odpovídá až do výše 880 Kč

  • obyčejný balík – do 20 kg, cenově nejvýhodnější a bez nutnosti vyplňovat podací formulář

Poznámka: K odeslání balíčků si můžeme připlatit za služby, jakými jsou například cenný balík, pojištění balíčku, atd. Kompletní seznam najdete na stránkách ČP.

Pokud posíláte zboží, které chcete od příjemce zaplatit dobírkou, nezapomeňte vyplnit dobírkovou složenku, jejíž ústřižek si pečlivě uschovejte společně s podacím lístkem. Nejběžnější a zároveň nejlevnější je růžová složenka typu A, díky které vám peníze přistanou na vašem účtě. Druhou možností je žlutá složenka typu C, která vás bude stát 22 Kč navíc. S ní a občanským průkazem se pak musíte vydat na pobočku České pošty, kde vám bude vyplacena požadovaná hotovost.

V případě, že chcete poslat váš balík z pohodlí domova, doporučujeme zkusit jednu z internetových přepravních služeb (www.zaslat.cz, www.chytrybalik.cz, www.balikonos.cz),  kde stačí splnit tři snadné kroky a je vymalováno! Tedy pardon, odesláno:

  1. vyberte přepravce,

  2. počkejte na něj se zabaleným balíkem,

  3. předejte balík přepravci a je to!

Samostatnou skupinou je pak poslání balíku do zahraničí, této službě budeme již brzy věnovat samostatný článek.

 

Produkty zmíněné v článku

Budeme vám posílat akční nabídky a slevové kupóny.

Ušetříte za poštovné

Zboží si můžete osobně vyzvednout na 842 místech po celé republice. Při objednávce do 12:00 ho k vám dopravíme hned následující den.

Poradíme vám

Na vaše dotazy v pracovní době odpovíme do 2 hodin. S obaly pracujeme 10 let a o zkušenosti se s vámi dělíme na blogu.

Garance spokojenosti

Pokud nebudete se zbožím spokojeni, sami si ho vyzvedneme a vrátíme vám plnou cenu.
Copyright © 2019 SECUPACK, s.r.o
Zákaznická linka: +420 530 504 505, info@top-obaly.cz