Milí zákazníci, opět expedujeme do druhého pracovního dne!
Basket
Prázdný košík

JAK POSLAT balík

Autorem je Tom dne 18. 3. 2019

Nejste si jistí, jak správně poslat balík? Nic složitého to opravdu není, ale máme pro vás pár rad a triků, jak ušetřit na poštovném, čím si můžete usnadnit práci a nebo co je dobré si pohlídat. Připraveni?

Jak správně nadepsat na zásilku odesilatele a adresáta

Balení a na co si dát pozor

Je jedno, zda plánujete zabalit vaše věci do staré krabice od bot nebo si pořídíte nové lepenkové krabice. Podstatné je myslet na to, jak křehké nebo objemné vaše věci budou.

Vytvořte deformační zóny

Jinak musíte přistupovat k balení keramické vázy po babičce a zcela odlišně zabalíte tátovu 15kilovou činku.

Při balení vázy myslete na dostatečně velké deformační zóny neboli dostatečně velkou vzdálenost zboží od vnitřní strany krabice. Odeslání činky zase vyžaduje pevnou pětivrstvou 5VVL krabici, která se neprotrhne.

Jako výplň skvěle poslouží staré noviny nebo profesionální Flo-Pak, který se hodí, budete-li posílat balíků více (prodává se v pytli po 250 litrech).

Pohlídejte si výši pojištění

Posíláte-li cenné nebo křehké zboží, pohlídejte si pojištění. Většina poštovních služeb napříč nabídkami dopravců již pojištění má, stát se ale může (zvláště u České pošty), že bude nutné balíček pojistit dodatečně.

Dále si pohlídejte výši pojistného plnění, aby se vám nestalo, že pojištění nepokryje celou hodnotu zboží.

Na škodu také není nalepit na krabici štítky Křehké nebo Neklopit, které si můžete snadno stáhnout a vytisknout z internetu nebo pořídit přímo od dopravců. Ať už s krabicí nakonec dopravce zachází, jak chce, vy máte alespoň jistotu, že jste udělali pro ochranu svých věcí vše a máte silný argument pro situaci, kdy by náhodou balíček přišel k újmě.

Tip: Malé balíčky o rozměrech 50 x 35 x 5 cm můžete s Českou poštou posílat jako doporučené či obyčejné psaní jen za 44 korun. Balíček můžete zabalit do k tomu určené poštovní krabice.

Dodržte pravidla dopravců

Každý dopravce má svá pravidla pro balení zásilek, která je lepší dodržet. Jen tak vám bude při poškození balíku uznaná reklamace. Přečtěte si, jak správně zabalit balík pro DPD, PPL a Českou poštu.

Hlavně se dočtete, že musíte použít dostatečně odolnou krabici, zboží uvnitř zafixovat, aby nelítalo, a z krabice odlepit staré přepravní štítky.

Zbytky přepravního štítku na kartonové krabici
Zásilky můžete posílat i v použité krabici. Nezapomeňte ale takové zbytky štítků odstranit.

S kým poslat balík? Máte více možností, než Českou poštu

Odesílání balíků už nemá pod palcem jen Česká pošta. Pokud v blízkém okolí nemáte pobočku pošty nebo se vám prostě nechce s balíkem tahat, můžete se poohlédnout jinde.

Vybrali jsme pro vás tři nejpoužívanější varianty včetně pošty:

  1. Poslat balík přes DPD: Základní cena je 161 korun a vyplatí se pro velké a lehké balíky. DPD má snadné podávání balíku. V tomto průvodci objednávkou přepravy vyplníte adresáta, odesílatele, datum vyzvednutí balíku. Ve zvolený den vyzvednutí předáte zásilku kurýrovi, zaplatíte a o víc se nestaráte. Adresní štítek a etikety Křehké/Neklopit vám přiveze sám kurýr.

  2. Poslat balík přes PPL: Základní cena je 89 korun a hodí se hlavně pro malé a těžké balíky. Po vzoru DPD nabízí snadný způsob odeslání přes průvodce vytvoření objednávky PPL. U PPL navíc můžete poštovné zaplatit rovnou kartou při objednávce přepravy.

  3. Poslat balík Českou poštou: Základní cena je 129 korun. Je skvělé, když máte poblíž pobočku pošty a nechcete se seznamovat s online službami odeslání balíku, které nabízí DPD nebo PPL. V případě České pošty musíte vyplnit papírový podací lístek (nově lze podat balík i online), ručně nadepsat adresáta a odesílatele na krabici (viz první fotka tohoto článku) a všechno odnést na nejbližší pobočku České pošty.

Časté dotazy

Jak správně poslat a zabalit balík?

Standardem je dnes balení do lepenková krabice. Aby nedošlo k poškození vašeho zboží, je dobré balík zabalit vždy dle doporučení toho kterého dopravce. Jak správně poslat a zabalit balík se dozvíte na tomto webu pro DPD, tady na tomto webu PPL nebo na stránkách České pošty.

Jak poslat balík na dobírku s Českou poštou?

K tomu je potřeba vyplnit dobírkovou složenku (viz obrázek níže) a uschovat si její ústřižek.

Nejlevnější je růžová složenka typu A, díky které vám peníze přistanou na bankovním účtu. Stojí 36 Kč. Druhou možností je žlutá složenka typu C, která stojí 45 korun. S ní a občanským průkazem se pak musíte vydat na pobočku České pošty, kde vám bude vyplacena požadovaná hotovost.

Jak vyplnit poštovní dobírkovou poukázku?

Vyplnit poštovní dobírkovou poukázku neboli dobírkovou složenku není vůbec složité. Stačí se podívat na tento vzor.

Poštovní poukázka A vzor
Vyplnění poštovní poukázky A – vzor

Kolik mě bude doručení balíku stát?

To lze snadno zjistit na webu daného dopravce. DPD a PPL vám cenu řeknou hned po vyplnění parametrů balíku. Odesíláte-li s Českou poštou, neměl by vám uniknout náš článek o novém ceníku České pošty, která nově určuje cenu balíků podle délky, a ne podle váhy. 

Jak vyplnit podací lístek?

Nejdůležitější je vždy správně vyplnit odesílatele a adresáta, vyplňování dalších položek pak závisí na tom, zda plánujete využít dobírku, máte zákaznickou kartu nebo zda chcete být informování o cestě zásilky. Vše najdete na uvedeném příkladě viz níže. A nezapomeňte, že adresy na podacím lístku musejí být stejné jako na vašem balíku.


Vyplnění podacího lístku – vzor

Mohu využít podací lístek vytištěný online?

Ano, Česká pošta nabízí nově vyplnění podacího lístku online, díky čemuž můžete ušetřit za poštovné 8 Kč. Na stránce vyplníte data online, web vám následně vygeneruje kód, který nadiktujete na poště.

 

Pokud si nevíte s něčím rady, neváhejte kontaktovat přímo dopravce: 

  • DPD: tel. 225 373 373, email: info@dpd.cz
  • PPL: tel. 588 080 054, email: info@ppl.cz
  • Česká pošta: tel: 840 111 244, email: info@cpost.cz

 

Produkty zmíněné v článku

Ušetříte za poštovné

Zboží si můžete osobně vyzvednout na 1156 místech po celé republice. Při objednávce do 12:00 ho k vám dopravíme hned následující den.
Celé dodací podmínky

Poradíme vám

Na vaše dotazy v pracovní době odpovíme do 2 hodin. S obaly pracujeme 10 let a o zkušenosti se s vámi dělíme na blogu.
Přečtěte si naše rady

Garance spokojenosti

Pokud nebudete se zbožím spokojeni, sami si ho vyzvedneme a vrátíme vám plnou cenu.