Sleva pro registrované zákazníky až 10 %
Heureka: 98 % lidí nás doporučuje
Nejste si jistí, jak správně poslat balík? Nic složitého to opravdu není, ale máme pro vás pár rad a triků, jak ušetřit na poštovném, čím si můžete usnadnit práci a nebo co je dobré si pohlídat. Připraveni?
Je jedno, zda plánujete zabalit vaše věci do staré krabice od bot nebo si pořídíte nové lepenkové krabice. Podstatné je myslet na to, jak křehké nebo objemné vaše věci budou.
Jinak musíte přistupovat k balení keramické vázy po babičce a zcela odlišně zabalíte tátovu 15kilovou činku.
Při balení vázy myslete na dostatečně velké deformační zóny neboli dostatečně velkou vzdálenost zboží od vnitřní strany krabice. Odeslání činky zase vyžaduje pevnou pětivrstvou 5VVL krabici, která se neprotrhne.
Jako výplň skvěle poslouží staré noviny nebo profesionální Flo-Pak, který se hodí, budete-li posílat balíků více (prodává se v pytli po 250 nebo 500 litrech).
Nezapomínejte na vyplnění deformačních zón. V případě hrubšího zacházení dopravců s balíkem vám mohou ušetřit hromadu starostí.
Posíláte-li cenné nebo křehké zboží, pohlídejte si pojištění. Většina poštovních služeb napříč nabídkami dopravců již pojištění má, stát se ale může (zvláště u České pošty), že bude nutné balíček pojistit dodatečně.
Dále si pohlídejte výši pojistného plnění, aby se vám nestalo, že pojištění nepokryje celou hodnotu zboží.
Na škodu také není nalepit na krabici štítky Křehké nebo Neklopit, které si můžete snadno stáhnout a vytisknout z internetu nebo pořídit přímo od dopravců. Ať už s krabicí nakonec dopravce zachází, jak chce, vy máte alespoň jistotu, že jste udělali pro ochranu svých věcí vše a máte silný argument pro situaci, kdyby náhodou balíček přišel k újmě.
Tip: Malé balíčky o rozměrech 50 x 35 x 5 cm můžete s Českou poštou posílat jako doporučené psaní jen za 52 korun. Balíček můžete zabalit do k tomu určené poštovní krabice.
Každý dopravce má svá pravidla pro balení zásilek, která je lepší dodržet. Jen tak vám bude při poškození balíku uznaná reklamace. Přečtěte si, jak správně zabalit balík, který posíláte s DPD, PPL, Českou poštu a Zásilkovnou.
Hlavně se dočtete, že musíte použít dostatečně odolnou krabici, zboží uvnitř zafixovat, aby nelítalo, a z krabice odlepit staré přepravní štítky.
Zásilky můžete posílat i v použité krabici. Nezapomeňte ale takové zbytky štítků odstranit.
Česká pošta je u nás stále hojně využívanou službou pro přepravu balíků. Není v tom ale sama, silnou pozici na trhu mají i další kurýrní společnosti.
Pokud v blízkém okolí nemáte pobočku Pošty nebo se vám prostě nechce s balíkem tahat, můžete se poohlédnout jinde. Vybrali jsme pro vás 4 nejoblíbenější přepravce:
Základní cena je 129 korun při doručení až domů (Balík do ruky). Můžete si ale nechat poslat balík jen na poštu – cena se pak sníží na 109 Kč (Balík na poštu). Když se nechcete seznamovat s online službami odeslání balíku, které nabízí DPD nebo PPL, můžete přímo využít některou z poboček České pošty. V případě České pošty musíte vyplnit papírový podací lístek (podat balík lze i online), ručně nadepsat adresáta a odesílatele na krabici (viz první fotka tohoto článku) a všechno odnést na nejbližší pobočku České pošty.
Základní cena odeslání na výdejnu je 69 korun, na adresu pak 129 korun. Služba se jmenuje Mezi námi a posílat s ní může každý, kdo si stáhne aplikaci do mobilu. Pokud rozjíždíte e-shop a plánujete balíků posílat víc, vyplatí se vám využívat webovou aplikaci s pokročilejšími funkcemi.
Použití mobilní aplikace je jednoduché “jako facka”. Stačí doplnit údaje o adresátovi, vyplnit adresu nebo vybrat výdejnu a zvolit dobírku — bude-li jí třeba. Výhodou je, že nepotřebujete podací lístky, formuláře ani štítky.
Základní cena je 169 korun a vyplatí se pro velké a lehké balíky. DPD má snadné podávání balíku přes aplikaci Z ruky do ruky. Stačí vyplnit údaje, zaplatit a v objednaný den předat zásilku kurýrovi. Adresní štítek a etikety Křehké/Neklopit vám přiveze kurýr.
Základní cena je 159 korun (nebo 99 korun, pokud zásilku donesete na PPL parcel shop) a hodí se hlavně pro malé a těžké balíky. Po vzoru DPD nabízí snadný způsob odeslání přes aplikaci Balík pro tebe.
Přes výše uvedené dopravce pohodlně zašlete balík i do zahraničí.
Krom 4 nejznámějších dopravců, o kterých jste se teď dozvěděli, přidáváme ještě krátký přehled několika dalších.
Aby bylo srovnání co nejpřesnější, “zabalili” jsme si imaginární 5kilový balík o rozměrech 50×40×30 cm. Ten chceme poslat na adresu v Česku. Jak to dopadlo v rámci srovnání?
Zprostředkovatel |
Cena |
Specifika a detaily |
Termín doručení |
---|---|---|---|
135 Kč |
Balík do 20 kg za jednotnou cenu 135 Kč |
2 pracovní dny | |
160 Kč |
Nejvýhodněji vychází doručení s GLS |
2 pracovní dny | |
160 Kč |
Zásilky rozdělují podle objemu nebo hmotnosti (záleží, co je větší) |
2 pracovní dny | |
228 Kč |
Příjem balíků jen v kartonové krabici |
2 pracovní dny | |
340 Kč |
Expresní termín doručení |
1 pracovní den |
Jak vidíte, ceny se mohou od dopravce k dopravci výrazně lišit. Ceny jsou vč. DPH a platné k 7. 9. 2022.
Ceny jednotlivých služeb už se mohou výrazně lišit podle toho, zda preferujete rychlost (TNT Express) nebo chcete ušetřit (Úsporný balík). Se službou Úsporný balík pošlete zásilky do hmotnosti 20 kg za jednotnou cenu. Nemusíte tedy každý balík vážit a přeměřovat. Objednání je tak velmi snadné a rychlé.
Balíky je třeba nadepisovat jen v případě podání u České pošty. Všichni ostatní dopravci již využívají výhradně elektronicky generované nalepovací štítky.
A aby vše proběhlo v pořádku, měli byste si pohlídat pár náležitostí.
Tou první je uvedení adresy, komu chcete balík poslat, do pravé dolní části balíku. Pak bude třeba uvést vaši (zpětnou) adresu do levého horního rohu, kterou lehce do kříže přeškrtněte. To je pro případ, kdyby pošta potřebovala balík vrátit zpět na vaši adresu.
Česká pošta si klade nároky i na čitelnost textu. Písmo by mělo být hůlkové, dostatečně velké a čitelné. A pro nadepisování adresy byste měli použít propisku nebo fix, který nelze snadno smazat či pozměnit. Použít můžete jakoukoliv barvu kromě červené.
Takto vypadá správně nadepsaný balík – adresát vpravo dole, odesílatel vlevo nahoře.
Standardem je dnes balení do kartonové krabice. Aby nedošlo k poškození vašeho zboží, je dobré balík zabalit vždy dle doporučení konkrétního dopravce. A jak to přesně udělat, se dozvíte na webech jednotlivých dopravců: DPD, PPL, České pošty a Zásilkovny.
K tomu je potřeba vyplnit dobírkovou složenku (viz obrázek níže) a uschovat si její ústřižek.
Nejlevnější je růžová složenka typu A, díky které vám peníze přistanou na bankovním účtu. Ta stojí 44 Kč. Druhou možností je žlutá složenka typu C, která stojí 53 Kč. S ní a občanským průkazem se pak musíte vydat na pobočku České pošty, kde vám bude vyplacena požadovaná hotovost.
Pokud balíčky přes Českou poštu posíláte častěji, rozhodně se vyplatí pořídit si zákaznickou kartu. Ta vám automaticky ušetří 10 Kč na každý Balík do ruky a Balík na poštu.
Vyplnit poštovní dobírkovou poukázku neboli dobírkovou složenku není vůbec složité. Stačí se podívat na tento vzor.
Vyplnění poštovní poukázky A – vzor
To lze snadno zjistit na webu daného dopravce. DPD a PPL vám cenu řeknou hned po vyplnění parametrů balíku. Výši poštovného u Zásilkovny zjistíte v jejich aplikaci při vyplnění detailů balíku. Odesíláte-li s Českou poštou, podívejte se na aktuální ceník České pošty, kde je cena balíků určena délkou, ne váhou.
Nejdůležitější je vždy správně vyplnit odesílatele a adresáta, vyplňování dalších položek pak závisí na tom, zda plánujete využít dobírku, máte zákaznickou kartu nebo zda chcete být informování o cestě zásilky.
Vše najdete na uvedeném příkladě viz níže. A nezapomeňte, že adresy na podacím lístku musejí být stejné jako na vašem balíku.
Vyplnění podacího lístku – vzor
Ano, Česká pošta nabízí nově vyplnění podacího lístku online, díky čemuž můžete ušetřit za poštovné 10 Kč. Na stránce vyplníte data online, web vám následně vygeneruje kód, který nadiktujete na poště. A pokud jste si zřídili zákaznickou kartu, ušetříte dalších 10 Kč na jednom balíčku.
Pokud si nevíte s něčím rady, neváhejte kontaktovat přímo dopravce: