Prodáváte oblečení na internetu? Tak to jste tady správně. Poradíme vám, v čem posílat oblečení levně, rychle a tak, aby dorazilo v pořádku.
Ať jste totiž velikán à la Zalando, nebo prodáváte značkové kousky přes Vinted a Facebook, dozajista si přejete, aby zboží přišlo v pořádku.
Hned ze startu pro vás máme dobrou zprávu. Oblečení je nejjednodušší věc na balení. Není křehké, nemá ostré hrany a nemůže se rozbít – co víc si přát?
V článku si kromě základních obalů na oblečení ukážeme i ne moc známý trik, jak zafixovat oblečení v plastové obálce.
Visí vám oblečení ještě na ramínku? Pokud skládání trička, jeansů nebo spodního prádlo ještě nemáte v ruce, odkoukejte to od profíků.
Třeba návody na skládání od Hordelry jsou natočené moc hezky, jako tento:
Oblečení pak můžete ještě vložit do originálního obalu od výrobce, abyste ho dodatečně ochránili před prachem. Pokud ho už nemáte, použijte polypropylenový sáček se samolepicí páskou.
TIP: Na závěr stříkněte na oblečení parfém. Až zákazník rozbalí vaši zásilku, spojí si vaši značku i s čichovým vjemem, a to jsou body navíc.
Jdeme na samotné balení.
Nejpopulárnějším obalem na oblečení je plastová obálka na textil.
Velkou výhodou oproti jiným obalům je cena – od 1,29 Kč za nejmenší obálku po 8 Kč za tu největší získáte plnohodnotný a voděodolný obal, na který stačí nalepit štítek.
Alternativa, který by zajistila stejnou kvalitu balení jako „plastovka“, se vždy skládá minimálně ze dvou obalů. Jde tak o dražší variantu, které se navíc složitěji balí.
Plastová obálka má nejlepší poměr cena/výkon. Je levná, pevná, neprůhledná a dá se rovnou zalepit pomocí samolepicího proužku.
Pro obálky však platí stejná pravidla jako v módě – pokud zvolíte špatnou velikost, nefungují. Proto plastovou obálku vyberte tak, ať v ní oblečení nemá příliš prostoru. V případě, že je obálka větší, přeložte ji a zalepte, jak to ukazujeme na obrázku níže.
Je obálka příliš velká? Přehněte ji. Zboží tím lépe zafixujete..
TIP: Přepravní štítky se často lepí na obálky až poté, co máte oblečení uvnitř. Jenže když je obálka plná, je povrch obálky nerovný a štítek se může krčit. Nalepte štítek na obálku ještě dřív, než do ní oblečení vložíte.
Plastová obálka ale není nafukovací. Některé objemné oblečení (např. zimní bundu) v ní nejspíš nepošlete – ani do největšího rozměru se jednoduše nevejde. Řešením jsou krabice.
Stačí přitom obyčejná třívrstvá krabice (označení 3VVL) ve správné velikosti. Pokud je tak akorát velká, zboží v ní drží na místě a nepřijde „na kaši“.
Doporučené velikosti krabic:
Zimní bundy a jiné objemné oblečení balte do krabic
Volba dopravce pro váš e-shop je komplexní úkol, který byste měli mít vyřešený ještě dřív, než začnete balit. Proto se nebudeme pouštět do detailů a upozorníme vás jen na jedno aktuální téma:
Dopravci od roku 2019 stále častěji účtují poplatky za nestandardní balení. Co to je? Zpravidla každý balíček, který není zabalený do krabice, je „nestandardně zabalený“. Logicky sem proto spadají i zásilky v plastových obálkách.
Za plastové obálky si připlatíte například u České pošty (15,70 Kč bez DPH) nebo PPL (atypická zásilka = 275 Kč). Podle našich informací si ale nadále podnikatelé mohou při uzavírání smluv vyjednat z tohoto pravidla výjimku.
Ukázali jsme si, že nejlepší poměr cena/výkon má plastová obálka. Do budoucna očekáváme, že poroste tlak balit veškeré zboží do pevných obalů, jakými jsou kartonové krabice.
V některých sektorech ale přestává stačit, že zásilka dorazí v pořádku. Zákazníci očekávají balení promyšlené do nejmenšího detailu. Vyjít jim vstříc přitom můžete i docela levně, jak jsme ukázali v návodu, jak balit oblečení hezky.