Basket
Prázdný košík

Vynález bublinkové fólie

Autorem je Gabriela dne 27. 4. 2018

Bublinková fólie je obalovým materiálem vyrobeným z LDPE (nízkohustotního polyetylenu). Díky svému pravidelnému rozmístění bublinek zabraňuje poškození zabaleného výrobku. Nás pro změnu dokáže zabavit jejich praskání na desítky minut. Kdo je autorem a jak vznikl tento anti-stresový pomocník a nejčastěji používaný obalový materiál na celém světě?

Vynález je dnes vtipně označován jako výtečný pomocník při stresu.

 

Za vznikem fólie stojí dvě osoby - americký inženýr Alfred Fielding a švédský vynálezce Marc Chavannes. Ti roku 1957 dostali zakázku na vyrobení 3D tapety od jednoho designéra v New Yorku. První várka byla vyrobena ručně, ale vyžadovala si veliké zlepšení. Po šesti měsících tvrdé práce a technického zdokonalení byl postaven stroj, který měl bublinkovou 3D tapetu vyrábět. Projekt se ale nakonec neuskutečnil, designérovi se výsledný bublinkový materiál nelíbil a tak byl vynález na více než dva roky zapomenut.


Bublinková fólie měla původně sloužit jako 3D tapeta.

 

Po čase Fieldinga napadlo, že by se jejich produkt dal lehce využít jako obalový materiál změkčující nárazy. V lednu 1960 Chavannes a Fielding založili společnost s názvem Sealed Air (doslovný překlad zní “Zabalený vzduch”). Stejného roku se jejich bublinková fólie dočkala patentu a stala se známá po celé Americe pod pojmem „bubble wrap“. Následně přišla masová velkovýroba, která rozšířila celosvětové povědomí o tomto novém produktu. Prvním zákazníkem Sealed Air byl IT gigant IBM.

Marc Chavannes a Alfred Fielding - vynálezci bublinkové fólie.

 

Jako jeden z mála vynálezů má bublinková fólie i svůj vlastní den, tento svátek je pohyblivý a vždy připadá na poslední pondělí v lednu.

Díky Marcu Chavannesovi a Alfredu Fieldingovi můžeme využívat bublinkové obálky a posílat zásilky odolné proti nárazu.

 

Produkty zmíněné v článku

Ušetříte za poštovné

Zboží si můžete osobně vyzvednout na 583 místech po celé republice. Při objednávce do 12:00 ho k vám dopravíme hned následující den.

Poradíme vám

Na vaše dotazy v pracovní době odpovíme do 2 hodin. S obaly pracujeme 10 let a o zkušenosti se s vámi dělíme na blogu.

Garance spokojenosti

Pokud nebudete se zbožím spokojeni, sami si ho vyzvedneme a vrátíme vám plnou cenu.
Copyright © 2020 SECUPACK, s.r.o
Zákaznická linka: +420 530 504 505, info@top-obaly.cz