Rozcestník

Prázdný košík
 

Udělejte si sami: Krabice s vlastním potiskem [NÁVOD]

Autorem je Tom dne 6. 8. 2020

Chystáte limitovanou edici vašich produktů nebo začínáte podnikat a potřebujete pro svoje krabice potisk na míru, ale minimální množství jsou příliš vysoká? Poradíme, jak levně potisknout obaly i v malém nákladu několika kusů. Čtěte dál.

 

Když si necháváte vyrobit obaly na míru, máte na na výběr nespočet různých provedení, barevných variant a rozměrů. Ať už jsou to krabice, obálky nebo tašky, jedno mají společné. Tím je minimální množství, která musíte odebrat.

A že často nebývají zrovna malá.

Je to tím, že potisk se často realizuje už při samotné výrobě obalu a spuštění výrobních linek, nastavení strojů nebo příprava tiskových štočků či výsekových desek na výrobu krabic není zrovna levná. 

Takže aby byla pro výrobce zakázka rentabilní a pro vás cena za kus rozumná, je třeba vždy vyrobit minimální množství.

 

Minimální množství nesplním. Co s tím?

Řešení je jednodušší, než si myslíte. 

Stačí si nechat vyrobit razítko, které vás může stát od pár stovek po nízké tisíce korun. To podle toho, jak bude velké, složité a nebo jaký typ konstrukce budete chtít použít. 

Výhodou ale je, že si jedním razítkem můžete potisknout nejen krabice, ale i papírové tašky, bublinkové obálky, poštovní tašky nebo třeba etikety. 

 

Než si necháte razítko vyrobit

Výroba razítka je na celém procesu vůbec to nejjednodušší. Vyberete si, co budete chtít tisknout, zvolíte rozměry a pak výrobci pošlete návrh razítka. Ten po vás bude nejčastěji chtít ve formátu PDF.

A pokud si nebudete jisti, že si zvládnete PDF s grafikou připravit sami, oslovte výrobce razítek. Ti vám často za malou úplatu s grafikou rádi pomohou. 

Musíte si ale pohlídat materiál, na který chcete tisknout, aby se nestalo, že po výrobě razítka zjistíte, že se vám inkoust třeba rozpíjí. Obecně by se dalo říci, že by měl:

  1. být savý tak akorát - tohle sice není úplně přesný termín, ale na příliš savém (a často také strukturovaném) povrchu se bude inkoust rozpíjet a naopak při nulové savosti materiálu (např. plast) se inkoust nevsákne.
  2. být matný - na lesklých površích má inkout tendenci velmi špatně zasychat a rozmazávat se ještě při tištění.
  3. mít dostatečnou gramáž (tloušťku)  - na velmi tenkých materiálech jako například papírové sáčky se potisk nejen rozpije, ale prosákne klidně i skrz 

 

Příliš savému a často také strukturovanému materiálu se raději vyhněte – inkoust má tendenci se po chvíli rozpíjet.

 Nízká tloušťka materiálu je také špatná volba - takto vypadá výsledek.

Při testování jsme také zjistili, že nezanedbatelný vliv na kvalitu potisku má i technologie, kterou razítko využívá. Tady platí, že nejvyšší jistotu nerozpitého potisku budete mít u obyčejného razítka, které se namáčí do inkoustového polštářku.

Razítkům bez inkoustových polštářků (vpravo) se raději vyhněte. Používají jiné složení inkoustu, které se snáz rozpíjí.

Technologicky složitější razítka, jako např. ta bez namáčecích polštářků, totiž používají jiné složení inkoustů, které v důsledku toho hůře tisknou na různé materiály a finální potisk se snáz rozpíjí.

Nejjistější ale je výrobci razítek poslat vzorek materiálu, na který chcete tisknout, a požádat je o testovací potisk razítkem, které si plánujete vybrat.

 

A jde se tisknout

I samotné tištění má svoje pravidla. Při psaní článku jsme vyzkoušeli hned několik různých materiálů, na které jsme tiskli různou silou přítlaku po různě dlouho dobu. 

A obecně by se dalo říct, že méně je tady více. Tedy, razítko přitlačte menší až střední silou po dobu v rozmezí 1 - 2 vteřin.

Nejvíce se nám osvědčil slabý až střední přítlak po krátkou dobu (nahoře). Silný přítlak byl často zárukou rozpití.

Pohlídejte si vnitřní ohyby, které mohou způsobit špatné potištění.

Pravidla: 

  1. tiskněte na rovném povrchu a pozor na ohyby - čistý stůl a rovná plocha jsou základ. Ale pozor, některé produkty, jako jsou např. papírové tašky, mají uvnitř různé přehyby a nerovnosti, které nejsou při prvním tisku vidět.
  2. střední až slabší přítlak je lepší - čím vyšší tlak, tím více inkoustu se na povrch dostane a tím vyšší šance je, že se vám potisk po chvíli rozpije.
  3. doba přítlaku raději kratší než delší - na množství inkoustu na potištěné ploše má vliv i délka, po kterou budete razítko přitlačovat. Zde opět platí, že méně je lépe.
  4. vše si pořádně vyzkoušejte - každý povrch je vždy trošku jiný a každý z nás bude tisknout vždy trošku jiným způsobem. Proto je důležité si na pár testovacích kouscích techniku potisku vyladit. Zkoušejte různou sílu přítlaku, jeho délku a pak nechte výsledek chvíli zaschnout.

 

Otestováno za vás

Do testu jsme zapojili snad všechny možné obaly, které lze potisknout. Některé pohořely, jiné prošly na výbornou. Které to jsou a u kterých budete mít vysokou míru jistoty, že se vám potisk povede? 

Bublinková obálka. Prohlédnout si bublinkobé obálky >>>

Sáčky doypack. Prohlédnout si sáčky doypack >>>

Papírová taška. Prohlédnout si papírové tašky >>>

Kartonová krabice. Prohlédnout si krabice >>>

Poštovní krabice. Prohlédnout si poštovní krabice >>>

Papírová obálka. Prohlédnout si papírové obálky >>>

Papírové sáčky. Prohlédnout si papírové sáčky >>>

Sami vidíte, že výsledek vždy záleží na troše testování a trpělivosti, ale ve výsledku můžete ušetřit nemalé množství peněz. A hlavně si takto můžete potisknout třeba jen pár dárkových krabic pro své obchodní partnery k Vánocům nebo jednoduše vytvořit obal pro limitovanou edici výrobků.

Produkty zmíněné v článku