Chystáte limitovanou edici vašich produktů nebo začínáte podnikat a potřebujete pro svoje krabice potisk na míru, ale minimální množství jsou příliš vysoká? Poradíme, jak levně potisknout obaly i v malém nákladu několika kusů. Čtěte dál.
Když si necháváte vyrobit obaly na míru, máte na na výběr nespočet různých provedení, barevných variant a rozměrů. Ať už jsou to krabice, obálky nebo tašky, jedno mají společné. Tím je minimální množství, která musíte odebrat.
A že často nebývají zrovna malá.
Je to tím, že potisk se často realizuje už při samotné výrobě obalu a spuštění výrobních linek, nastavení strojů nebo příprava tiskových štočků či výsekových desek na výrobu krabic není zrovna levná.
Takže aby byla pro výrobce zakázka rentabilní a pro vás cena za kus rozumná, je třeba vždy vyrobit minimální množství.
Řešení je jednodušší, než si myslíte.
Stačí si nechat vyrobit razítko, které vás může stát od pár stovek po nízké tisíce korun. To podle toho, jak bude velké, složité a nebo jaký typ konstrukce budete chtít použít.
Výhodou ale je, že si jedním razítkem můžete potisknout nejen krabice, ale i papírové tašky, bublinkové obálky, poštovní tašky nebo třeba etikety.
Výroba razítka je na celém procesu vůbec to nejjednodušší. Vyberete si, co budete chtít tisknout, zvolíte rozměry a pak výrobci pošlete návrh razítka. Ten po vás bude nejčastěji chtít ve formátu PDF.
A pokud si nebudete jisti, že si zvládnete PDF s grafikou připravit sami, oslovte výrobce razítek. Ti vám často za malou úplatu s grafikou rádi pomohou.
Musíte si ale pohlídat materiál, na který chcete tisknout, aby se nestalo, že po výrobě razítka zjistíte, že se vám inkoust třeba rozpíjí. Obecně by se dalo říci, že by měl:
Příliš savému a často také strukturovanému materiálu se raději vyhněte – inkoust má tendenci se po chvíli rozpíjet.
Nízká tloušťka materiálu je také špatná volba - takto vypadá výsledek.
Při testování jsme také zjistili, že nezanedbatelný vliv na kvalitu potisku má i technologie, kterou razítko využívá. Tady platí, že nejvyšší jistotu nerozpitého potisku budete mít u obyčejného razítka, které se namáčí do inkoustového polštářku.
Razítkům bez inkoustových polštářků (vpravo) se raději vyhněte. Používají jiné složení inkoustu, které se snáz rozpíjí.
Technologicky složitější razítka, jako např. ta bez namáčecích polštářků, totiž používají jiné složení inkoustů, které v důsledku toho hůře tisknou na různé materiály a finální potisk se snáz rozpíjí.
Nejjistější ale je výrobci razítek poslat vzorek materiálu, na který chcete tisknout, a požádat je o testovací potisk razítkem, které si plánujete vybrat.
I samotné tištění má svoje pravidla. Při psaní článku jsme vyzkoušeli hned několik různých materiálů, na které jsme tiskli různou silou přítlaku po různě dlouho dobu.
A obecně by se dalo říct, že méně je tady více. Tedy, razítko přitlačte menší až střední silou po dobu v rozmezí 1 - 2 vteřin.
Nejvíce se nám osvědčil slabý až střední přítlak po krátkou dobu (nahoře). Silný přítlak byl často zárukou rozpití.
Pohlídejte si vnitřní ohyby, které mohou způsobit špatné potištění.
Pravidla:
Do testu jsme zapojili snad všechny možné obaly, které lze potisknout. Některé pohořely, jiné prošly na výbornou. Které to jsou a u kterých budete mít vysokou míru jistoty, že se vám potisk povede?
Bublinková obálka. Prohlédnout si bublinkobé obálky >>>
Sáčky doypack. Prohlédnout si sáčky doypack >>>
Papírová taška. Prohlédnout si papírové tašky >>>
Kartonová krabice. Prohlédnout si krabice >>>
Poštovní krabice. Prohlédnout si poštovní krabice >>>
Papírová obálka. Prohlédnout si papírové obálky >>>
Papírové sáčky. Prohlédnout si papírové sáčky >>>
Sami vidíte, že výsledek vždy záleží na troše testování a trpělivosti, ale ve výsledku můžete ušetřit nemalé množství peněz. A hlavně si takto můžete potisknout třeba jen pár dárkových krabic pro své obchodní partnery k Vánocům nebo jednoduše vytvořit obal pro limitovanou edici výrobků.